piątek, 6 stycznia 2012

Czas przemian, w dół do Ziemi, Robert SilverbergDwie powieści Roberta Silverberga w jednej książceNieco czystych danych o wydaniu.

Tytuł: W dół do Ziemi / Czas przemian (Downward to the Earth / A Time of Changes).
Autor: Robert Silverberg.
Gatunek: SF(ludzka natura).
Tłumaczenie: Irena Lipińska.
Wydanie: Solaris, Stawiguda 2008.
Gabaryty: 448 stron, 13x20x3,5cm (o 18% większy format B6).
Oprawa: twarda błyszcząca(lakierowana gładka).
Cena zakupu: 19 zł.

W dół, do Ziemi.

Pierwsza licząca około 170 stron powieść opowiadająca o zmianie która dokonała się, i nadal dokonuje w głównym bohaterze. Powraca on na planetę, którą kiedyś niemalże władał. Teraz jako turysta chce przeżyć sentymentalną podróż i spróbować lepiej zrozumieć świat który stał się jego życiem. Jak zwykle jest to związane z poznaniem samego siebie zaś otoczenie i starzy znajomi to jedynie katalizatory zmian. Wykreowany świat choć jest podobny do naszego, to jednak znacznie się różni(o ile to w ogóle możliwe). Choć cała akcja raczej się wlecze to nie jest nudna, brak przydługich opisów, postacie są ciekawe a zakończenie choć jednych może zaskoczyć to inni przyjmą je jako nic nadzwyczajnego. Można się doszukać informacji (w internecie rzecz jasna), że inspiracją było Jądro Ciemności Conrada - chyba wszystkim znana lektura.

Czas przemian.

Choć tytuł wymieniany jako drugi to jednak ciekawszy i bardziej znany. Nie bez powodu nagrodzona nagrodą Nebuli w 1971 roku. Tutaj świat jest opisany dokładniej, wszystko jest w nim strasznie zawiłe. Choć z jednej strony bardzo mi przypomina średniowiecze, z drugiej akcja dzieje się w kosmosie na jednej z wielu skolonizowanych planet. Wszystko przez przymierze, które zabrania mieszkańcom mówić o sobie, zakazane są zwroty "ja", "mnie", a o sobie porozmawiać można jedynie z więźną siostrą i bratem(spoza rodziny). Czy ktoś z was wyobraża sobie świat, gdzie dziecko nie może być kochane przez rodziców(przynajmniej werbalnie), a o mężu wie więcej obca kobieta niż żona? Pomysł na pewno nie jest standardowy, co zaś więc pchnie głównego bohatera przeciw systemowi skoro urodził się jako młodszy syn jednego z większych władców na planecie? Uwielbiam książki, które poruszają aspekty socjologiczne społeczeństw różniących się od naszego. Świat tutaj przedstawiony na pewno może dać do myślenia.

O wydaniu słów kilka

Książka przez wydawcę wyceniona na 45,90 zł, miła twarda okładka, ilustracja pasująca do tematu, nie wiem jednak jak wam ale mi przeszkadza przy takiej cenie i tego typu wydaniu ogrom reklam. Już na 6 stronie mamy spis innych pozycji z serii, podobnie choć nie najgorzej jest na końcu, trzy czarno-białe ilustracje innych książek. O ile przy wydaniach budżetowych, kieszonkowych można to zrozumieć, to przy takich już nie. Czemu nie dodaje się tego typu reklam jako zakładki lub też ulotki?

Papier standardowo lekko pożółkły, ale dzięki temu kolejne strony nie przebijają tak jak w niektórych pozycjach(także bardzo drogich). Książka jest klejona i szyta, ogólnie jakość wydania stoi co najmniej na poziomie dobrym, co mnie cieszy bo lubię takie książki. Książka sama w sobie nadaje się do czytania w podróży, czy też noszenia w przeciętnej torebce, po prostu idealne wypośrodkowanie pomiędzy jakością, ceną, rozmiarami.

Podsumowanie

Już wiem, że będę poszukiwał kolejnych książek z serii, tego czy też innych autorów. Książkę mogę polecić miłośnikom SF, nie jest to jednak pozycja z akcją do szybkiego przeczytania i zapomnienia, bo choć i takie lubię to czytam wszystko co uznam za tego warte. Ta zaś jest warta zarówno poświęconego czasu jak i tych niespełna dwóch dyszek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz