piątek, 9 marca 2012

Od wojny do wojny, Wiera KamszaStare rody, zazdrość, honor, ignorancja, nieco więcej intryg, więcej zabobonów i magii, do tego wątki się mnożą.

Nieco czystych danych o wydaniu.

Tytuł: Od wojny do wojny. Tom II cyklu Odblaski Eterny
Autorzy: Wiera Kamsza
Gatunek: Fantasy, honor, stare rody, walka o tron, przysięgi, dziedzictwo, inne światy, magia, miłość, zdrada, pojedynki, zamachy, spiski, szpady i muszkiety.
Wydanie: Wydawnictwo Dolnośląskie, Behemot Wrocław 2007.
Gabaryty: 570 stron, 20,5x13x3,5cm (format B6).
Oprawa: miękka, błyszcząca.
Cena zakupu: 3,7 zł.

Co nieco o książce

Tom II, kontynuacja opisanej niedawno "czerwieni na czerwieni". Co bardzo ważne kontynuacja wręcz lepsza od niż tom I. Niezbyt często się zdarza by fabuła wciągała jeszcze bardziej po przeczytaniu kolejnych 500 stron. Tutaj jednak tak właśnie jest, mnożą się wątki, wiele postaci które zdają się być epizodystami przewija się ciągle by w końcu znaleźć swoje miejsce. Główni bohaterowie nadal spiskują, chcą odzyskać swój kraj takim jaki był, choć zaczynają powoli przyznawać, że to byłoby gorsze niż stan obecny. Ciągle mamy wrażenie, że za wszystkie sznurki pociąga ktoś obcy, można mieć pewne przypuszczenia co do tej osoby ale pewności nie ma. Wszystko wydaje się następować samo z siebie, powodowane małymi intrygami szlachty, podczas gdy często te drobne prowokacje doprowadzają do nieoczekiwanych skutków. Nie brakuje niczego co budowało klimat pierwszej części, pewnych elementów jest więcej, innych mniej. Pojawiają się nowi bohaterowie, a my z każdą stroną lepiej poznajemy głównych(czy aby na pewno) bohaterów.

O samej książce

Tutaj chyba nie mam czego dodać. Okładka wydaje się być nieco bardziej dopasowana choć nadal nie można jej przypisać nikogo z bohaterów. Mocne jak i słabe strony zostały w większości powielone. Jednak nastąpiła pewna poprawa większości elementów. Co prawda przypisów jest mniej niż w pierwszej części(tutaj około 60), to jednak jeszcze bardziej bolą te zapomniane z pierwszej części. W książce nie ma reklam innych pozycji wydawnictwa co się chwali. Układ stron, czcionka i marginesy nadal sprawiają dobre wrażenie. Ma się też odczucie mniejszej ilości literówek, czy też wpadek przy tłumaczeniu(o ile użycie współczesnych słów jest wpadką tłumacza a nie autorki). Jednak sama książka sprawia raczej wydania taniego.

Podsumowanie

O ile pierwsze 150 stron tomu I ciężko było sobie przyswoić, szczególnie po przeczytaniu opowiadania z "Czarnej Mszy", ponieważ czytelnik mógł się spodziewać innego świata. To jednak dalej akcja wciąga i raczej ciężko się oderwać. Nie jest to jednak jakieś arcydzieło, więc nadal zapewne znajdą się czytelnicy którzy powiedzą o książce, że jest jedynie dobrze powielonym wzorem. Ja jednak po przeczytanie drugiego tomu tym bardziej zachęcam do rozglądania się za Odblaskami Eterny, bo książki czyta się bardzo dobrze. Bohaterowie ciągle nas zaskakują, czasem sprawia to wrażenie sztucznej manipulacji, choć po tym tysiącu stron przypuszczam, że autorka jednak to wszystko sobie po prostu dobrze przygotowała i wbrew pozorom jest spójne. Nieco mnie dziwią ceny tych książek w internecie, niektórzy nadal je wyceniają na 30+ zł. Ponoć z powodu małego zainteresowania wydawca nie wyda kontynuacji. Pozostają mniej legalne sposoby.

Dla wytrwałych, propozycja wymiany

Podobnie jak we wpisie o "Baszcie Czarownic". Jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca, a za razem prowadzi swój blog z recenzjami książek z podobnego nurtu to zachęcam do wzajemnej reklamy. Chodzi mi mianowicie o wymianę artykułów, po jednym wybranym z adresem i zachętą do odwiedzenia strony autora. Gdyby ktoś miał ochotę proszę pisać na SebastianCezary(.)gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz